8 Temmuz 2015 Çarşamba

Rock Kültürünün Müzikal Evrimi

Eğer bir başlangıç noktası kabul edebilirsek, büyük Rock isimlerinin de müzikal türlerine ulaşabiliriz.

Öncelikle Blues kendini ilk olarak; Fats Domino, Bo Diddley, Little Richard gibi isimler ile tanıttı. Müzikal evrimle beraber, enstrümanlar elektrik ile tanıştığı sıralarda Blues; Chuck Berry ile başka bir noktaya doğru evrildi; Rock & Roll. Elbette rifflerin bu kadar kolay ayrılamayacağı bir gerçek. Çünkü Chuck Berry, Rock & Roll yaptığı kadar, Blues ritimlerini de kullanıyordu. Bundan sonra Blues doğrudan değişime uğramadı; başka türlerin oluşumuna önayak oldu. Eğer Chuck Berry den takibe devam edersek; Rockabilly e ulaşırız. Bill Halley and his Cornets, Carl Perkins, Gene Vincent, Roy Orbinson, Jerry Lee Lewis ve tabi ki Elvis Presley, Rock & Roll ile Rockabilly arasında gidip gelen soundları ile, kendi müziklerini yaratmışlardır.

Aynı dönemlerde, Blues bir ayağını Rockabilly e atmışken, diğer ayağıyla ise Garage Rock ı yarattı. Waiters, The Sonics, MC5 gibi büyük gruplar, bu türü başarıyla omuzladılar. Bununla beraber üretim hiçbir zaman durmadı; Link Wray gibi isimler, Rockabilly ile Garage Rock birleşimi bir sound kazandılar. Aynı dönemlerde; The Seeds, Garage Rock içerisinde büyük değişimi başlatmıştı; Psychedelic Rock. The Fugs, 13th Floor Elevators, Grateful Dead gibi Garage Rock - Psychedelic Rock arası soundlar ileride radikalleşerek tamamen saykedelikleştiler. Love, Donovan, Janis Joplin, Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane saf saykedelik core müzikler ürettiler.

Aynı dönemde, British Invasion akımıyla, İngiliz grupları da kendini gösterdi. The Fugs, 13th Floor Elevators, The Bryds, The Beach Boys, Donovan, The Kinks, The Small Faces, The Who, Led Zeppelin, Eric Clapton, The Vardbirds, The Animals, The Rolling Stones ve The Beatles gibi neredeyse her türü başarıyla icra eden sanatçılar ortaya çıktı.

Saykedelik ise, daha sonra başka grupların soundlarına sızmayı başardı. Öncelikle The Bryds, Flok Rock / Country sound ile saykedelik sound ı birleştirdi. The Beach Boys ise Rock & Roll core olmak üzere, Psychedelic Rock tarzı aynı potada eritti.

Tabi ki burada kalmıyor; The Beatles Rock & Roll çekirdeği üzerine, Rockabilly ritimleri kullanırken; Psychedelic Rock temasını da başarıyla işliyordu. The Rollings Stones ise Psychedelic Rock ı temel alarak, Rock & Roll ve Blues Rock ı tekrar yaratmıştı. Blues Rock ise bu dönemde, The Animals, The Vardbirds, Jeff Beck, Steve Ray Vaughan, Dire Straits gibi gruplar tarafından saf haliyle icra ediliyordu. Fakat Led Zeppelin; Psychedelic Rock ı temel alarak, Blues Rock riffleri kullanıyor, Hard Rock ın ise başlangıç sinyallerini veriyordu.

Aynı dönemlerde Eric Clapton, Hard Rock ile Blues Rock sound ını birleştirmiş; saykedelik temalı eserleri popüler kitlelere tanıtıyordu. Blues Rock ile Psychedelic Rock arası kuvvetli üretimler yapan gruplar ise; Free, Canned Heat, The Years After, Santana ve Jimi Hendrix olarak boy gösteriyordu. Jimi Hendrix, Garage Rock kültürünü merkez alarak, Blues Rock ve Psychedelic Rock ı aynı potada eritmişti.

Psychedelic Rock ın en başarılı gruplarından olan The Doors ise, Rock & Roll rifllerini kullanmaktan
geri kalmıyordu. Television, The Velvet Underground gibi gruplar da, Garage Rock ile Psychedelic Rock ı birleştirmişlerdi.

Tabii ki Psychedelic Rock ın böylesine kuvvetli etkisi bununla sınırlı kalmadı; Pink Floyd, kuvvetli Psychedelic Rock temelinin üstüne Progressive Rock etkisini de koyarak, müzikal evrimi bir adım daha ileri taşımıştı. Progressive Rock bu dönemde en saf haliyle; Frank Zappa, Captain Beefheart, King Crimson, Emerson, Lake & Palmer, Jethro Tuli, Yes, Genesis, Electric Light Orchestra tarafından icra ediliyordu.

Saykedelik kültürün diğer yansımaları ise Glam Rock da etkisini gösterdi. Garage Rock dan evrimleşen Glam Rock ı; T Rex, Roxy Music gibi daha saf icra eden gruplar devam ettirdi. David Bowie; Psychedelic Rock ile Glam Rock arası bir sound yakaladı. Bununla beraber; Alice Cooper ise Garage Rock core olmak üzere Glam rock ürettiler. Elton John tarafında ise, Progressive Rock temel olmak üzere Glam rock esintileri yaşandı.

Garage Rock, sadece Glam Rock a doğru evrimleşmedi; diğer kolu ise Punk Rock oldu. Punk rifflerini Garage core içerisinde kullanarak evrimi tetikleyen Iggy Pop, New York Dolls gibi grupları, sonunda Punk core üstüne Garage esintileri üreten Ramones takip etti. Ardından Punk ruff daha da saflaşarak Sex Pistols, The Damned, Buzzcocks, The Clash gibi gruplar tarafından icra edilir hale geldi.

Glam Rock ise tekrar değişime uğradı; Queen grubu, Hard Rock - Glam Rock arası bir sound yarattı. Aynı dönemlerde Led Zeppelin de Hard - Psychedelic ve Blues Rock ı füzye etti. The Who ise Glam Rock ı temel alarak Hard Rock yaptı. The Small Faces gibi gruplar ise daha Glam - Hard arası bir sound benimsediler.

Fakat Hard Rock da evrimleşti; Deep Purple ın Heavy Metal çekirdeğinde ürettiği Hard Rock eserleri; Black Sabbath riffleri sertleştirerek devam ettirdi. Bununla beraber saf Heavy metal core yapan gruplar oluştu; Rainbow, Dio, Whitesnake, Judas Priest, Iron Maiden, Motörhead, Metallica, Megadeth.

Müzikal evrim ise türlerin arasında dolaşmaya devam ediyordu; Alice Cooper ın sertleşen müziğini Glam Metal devam ettirdi; Heavy Metal çekirdeğinde Glam metali kullanan Def Leppard, Guns n Roses ı; Hard Rock - Heavy Metal ve Glam metal i aynı potada eriten Aerosmith başarıyla devam ettirdi. Bununla beraber, WASP, Ratt, Poision, Twisted Sisters, Mötley Crüe, Van Halen, Kiss, La Guns saf haliyle Glam metal icra ettiler.

Eğer haritanın sol tarafına göz gezdirirsek, Rock & Roll ve Rockabilly in diğer ayağını da görmüş oluruz; Folk Rock / Country.

Kingston Trio; Peter, Paul & Mary; Joan Baez; Woodie Guthrie; Buffalo Springfield; Cosby, Stills &
Nash saf country ürettilerse de, bu durum Bob Dylan a kadar sürdü. Bob Dylan; Rock & Roll, Pyschedelic Rock soundlarını Country içerisine oldukça başarılı yerleştirerek kendines has bir uslüp yarattı. Daha sonra Blues Rock core ve Country icra eden The Band, Southern Rock core üstüne Country üreten Creedence Clearwater Revival daha renkli bir folk rock ın önünü açtı; Rock & Roll çekirdeğinde Country ve Southern Rock üreten The Allman Brothers Band. Bununla beraber saf bir Southern Rock oluşmaya başladı; Gov t Mule, The Outlaws, Blackfoot, 3B Speacial, ZZ Top. Fakat Rockabilly core üstüne Southern Rock üreten Lynyrd Skynyrd gibi gruplar da varoldu.

Görülen o ki, müzikal evrim durmak bilmiyor.