11 Ağustos 2015 Salı

Sherrie Levine: Sanatta Kopyalama

Sherrie Levine 1947 doğumlu ABD'li sanatçıdır. Modernizm'in benzersizlik, ilerleme ve başyapıt gibi kutsallaştırılmış kavramlarını irdeleyen Levine çalışmalarında feminist kimliğinin bir yansıması olarak Edward Weston, Alexander Rodchenko, Eliot Porter gibi erkek fotoğrafçıların fotoğraflarını çekip, bunları kendi yapıtları olarak sergilemiştir.

Levine gerçekliğe gönderme yapıp adeta meydan okumuştur. Fotoğrafın çoğaltılabilir olduğu çağda bile biriciklik ya da orijinallik aranmasını eleştirmiş, eserlere imzasını atıp yeni bir şey katmadan kendine mal etmiştir. Yaptığı iş postmodernizmin alameti olarak görülmüştür. Fakat Levine gibi sanatçıların uyguladıkları bu çalışmalar belki de farkında olmadan ''sanat eserinin'' hunharca çoğaltılmasıyla, orjinal eserin ticari değerinin paha biçilemez bir niteliğe bürünmesine yol açtı.


Levine, dekonstrüktist bir tavırla gerçekleştirdiği eserlerinde sanat yapıtının hiçbir zaman tüketilemeyeceğini ve onun kimliğinin, ancak daha sonra  yapılan yorumlar olabileceğini savunmuştur.

2001 yılında bu sefer Sherrie Levine ın kopyaladığı fotoğrafı kopyalayan Michael Mandiberg işi daha da ileri boyuta taşımıştır.

Sherrie bununla da yetinmeyip sanat tarihi hakkında az-çok bilgisi olan herkesin hemen hatırlayacağı Marcel Duchamp'ın 1917 tarihli Çeşme (Pisuvar) eserini de kopyalamıştır.