22 Mayıs 2022 Pazar

fakülte sanat, Survivor'ı sunar!


fakülte sanat, survivor atölyesini sunar!

2013 yılından beri düzenlenen; 2016 yılında ilk atölyemiz olan "HUMANJI" ve 2019 yılında "avantür"  ile katıldığımız Bademlik Tasarım Festivali'ne bu sefer "survivor" adlı atölyemiz ile dönüyoruz. Bu senenin teması olan "alt-üst" kavramına bizim için bir inşa mekaniği olan "oyun" ile yaklaşacağız. Eskişehir'de "tekrar" görüşmek üzere!

3-4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan etkinlik sürecini ilgili BTF (InstagramFacebook) sayfalarından ve fakülte sanat'ın Instagram ve Facebook hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Tema metnimiz ise şöyle;

survivor

"Burası survivor beyler, burada şaka yok her şey gerçek!" Nihat Doğan
"Yoook artık!" Acun Ilıcalı
"Orman kanunları dedik DJ kardeş, seçip al." Ben Fero
"Oynamayı unutma!" Alvar Aalto

1637, 1797, 1819, 1937, 1957, 1984, 1901, 1904, 1929, 1937, 1974, 1987, 1992, 1997, 2000, 2008, 2011, 2019.

İnsanlık tarihi aynı zamanda bir kriz tarihidir. Çünkü insanlık gelecekte yaşar; bütün eylemlerimizin -en az- yarına kadar süreceğini düşünürüz. Bizi biz yapan, kısaca "kimlik" dediğimiz olgu bir ilişkiler yumağına dayanır. İsmimiz, cinsiyetimiz, evimizin adresi, para kazandığımız meslek; kısaca "ben", her an üçüncü taraflarca doğrulanabilir değişkenlerden oluşur. Böylece "yarın" olacağından da emin oluruz. Yarın, bir özlem değildir. Yarın tüm eylemlerimizde bu zamandadır; itici gücümüz, tükettiğimiz bir yakıttır. "Yarın"; doğal kaynaklarımız, bitki örtümüz, ozon tabakamızdır. "Yarın", Tesla hisselerinin yükselme beklentisi, Bitcoin'in son bir kez boğa yapacağı düşüncesidir. Bazen bu sonsuz arzu karşısında yarın bildiğimiz haliyle gelmeyebilir; aniden bir kriz çıkar. Fakat bu sayede borçlar silinebilir, bir takım kanunlar çıkartılabilir ve fabrika bacalarına filtre takabiliriz. Krizle birlikte temiz bir sayfa açarız; böylece değişmez sandığımız kimlikler, yeniden anlam kazanır. Her kriz iki şeyi tetikler: paranoya ve nostalji. Korkutucu, şok edici ve hatta ölümcül şartlar altında geçmiş yeniden yazılır, hakikat sürekli yer değiştirmeye başlar, kavramlar giderek kitsch'leşir. Peki bizler kim olarak hayatta kalırız?

Atölye, katılımcılarından hayatta kalmalarını istiyor. 3 gün sürecek etkinlik boyunca, tamamen bambaşka bir kimlikle, hiç tanımadıkları bir şehri keşfe çıkacak, sırlarını takas edecek ve bir survivor-pack hazırlayacaklar.